Ślesin
30
WRZ
V Jarmark Ochweśnicki

Zapraszamy na V Jarmark Ochweśnicki organizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Ślesin, który odbędzie się 30 września 2018 od godz. 14.00 na Rynku w Ślesinie.

Czytaj dalej
08
WRZ
VIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń

Zapraszamy na VIII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów Wiejskich w Licheniu Starym który odbędzie się 8-9 września 2018r.

Czytaj dalej
26
SIE
Dożynki Gminno-Parafialne

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin wraz z Proboszczem Parafii Ślesin zapraszają na Dożynki Gminno-Parafialne które odbędą się 26-08-2018r. w parku w Ślesinie.

Czytaj dalej
10
SIE
Ślesiński Festiwal Piwa Rzemieślniczego

Zapraszamy na Ślesiński Festiwal Piwa Rzemieślniczego który odbędzie się od 10.08 - 12.08 na plaży CSiR.

Czytaj dalej
05
SIE
TEATR W MAŁYM MIEŚCIE
Czytaj dalej
14
LIP
EXTREMALIA

Koncert odbędzie się 14-07-2018r. od godziny 19:00. Zapraszamy.

Czytaj dalej
30
CZE
DNI ŚLESINA „STYKLOWA NAD DYLĄ”

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie zapraszają na XX Dni Ślesina które odbędą się 30.06-01.07.

Czytaj dalej
17
CZE
MOTOROWODNE MISTRZOSTWA ŚWIATA

Mistrzostwa Świata Klasy OSY400. Miedzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasach: GT30, GT15, FR.

Czytaj dalej
16
CZE
Motopik 2018

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin zaprasza na III Motopik. Impreza zaczyna się od godziny 10.00 na plaży Centrum Sportu i Rekreacji w Ślesinie.

Czytaj dalej
03
CZE
Garmin Iron Triathlon
Czytaj dalej
12
MAJ
MAJÓWKA W MARIANOWIE

Radny, Sołtys, Rada Sołecka Sołectwa Marianowo, Koło Gospodyń Wiejskich Marianowo zapraszają na Majówkę która odbędzie się 12.05.2018r. na Boisku Sportowym Szyszynek.

Czytaj dalej
01
KWI
Święta Wielkanocne
Czytaj dalej
08
MRZ
Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet, Burmistrz Gminy i Miasta w Ślesinie życzy wszystkim Paniom szczęścia, uśmiechu, dużo radości oraz spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń!
Czytaj dalej
03
MRZ
DZIEŃ KOBIET - wstęp wolny

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin Zaprasza na DZIEŃ KOBIET dnia 03-03-2018r. o godz. 17:00 w Środowiskowej Hali Sportowej. Wstęp wolny.

Czytaj dalej
31
GRU
Powitanie Nowego Roku 2018

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin Mariusz Zaborowski zaprasza na Powitanie Nowego Roku 2018 na Rynku Miejskim w Ślesinie. Start o godz. 22:30.

Czytaj dalej
24
GRU
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Mieszkańcom Gminy Ślesin składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Czytaj dalej
10
GRU
Powitanie Mikołaja

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin zaprasza na Powitanie Mikołaja w dniu 10-12-2017r. o godz. 16:00 na Rynku w Ślesinie.

Czytaj dalej
11
LIS
Święto Niepodległości

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin zaprasza na obchody Święta Niepodległości 11 Listopada o godz. 14.00.

Czytaj dalej
14
Paź
Nakręcona Gmina

Zapraszamy do udziału w konkursie: Nakręcona Gmina. Wydarzenie odbywać się będzie od 14 - 17 Października w MGOK w Ślesinie. Spotkanie podsumowujące projekt: 11-2017r. w GOK w Kazimierzu Bi...

Czytaj dalej
24
WRZ
IV Jarmark Ochweśnicki

Zapraszamy do udziału w IV Jarmarku Ochweśnickim w dniu 24.09.02017 r. godz. 14:00

Czytaj dalej
9
WRZ
VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń

VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów Wiejskich w Licheniu Starym odbędzie się 9-10 Września 2017. W ramach Jarmarku Kulturowego:

...
Czytaj dalej
9
Wrz
Spływ Kajakowy

„Wodna przygoda na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski”

W  najbliższą sobotę, 9 września spotkamy się jednej z największych imp...

Czytaj dalej
27
SIE
Dożynki 2017

Burmistrz Gminy i Miasta Ślesin oraz Proboszcz Parafii Ostrowąż zapraszają na Dożynki Gminno-Parafialne 27 Sierpnia 2017 o godz. 14.00 w Ostrowążu.

Czytaj dalej
30
Cze
Dni Ślesina 2017

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie zapraszają na XIX DNI ŚLESINA. Zaczynamy 30 Czerwca a kończymy 02 Lipca.

Czytaj dalej
17
Cze
Festiwal Smaków Regionalnych

Zapraszamy na Festiwal Smaków Regionalnych. Gościem specjalnym będzie znany i renomowany szef kuchni: Patryk Dziamski. Wstęp Wolny.

Czytaj dalej
10
Cze
II MOTOPIK Ślesin

Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin zaprasza na II Motopik Ślesin który odbędzie się 10 Czerwca 2017r. na Plaży Centrum Sportu i Rekreacji w Ślesinie.

Czytaj dalej

Zobacz więcej aktualności

Kalendarz wydarzeń

Garmin Iron Triathlon

Data
03.06.2018

Turystyka

O Naszej Gminie

Gmina Ślesin położona jest na Pojezierzu Wielkopolskim. Leży na szlaku komunikacyjnym Kalisz – Bydgoszcz. 20 km na południe od Ślesina przebiega międzynarodowa trasa Warszawa-Berlin. Pod względem ludności - to największa gmina Powiatu Konińskiego.

Pierwsza wzmianka o Ślesinie pochodzi z 1231 r. kiedy to książę Konrad Mazowiecki oddał wieś Sleszyno biskupom poznańskim, spłacając w ten sposób zaciągnięte u nich długi. 20 stycznia 1358 roku król Kazimierz Wielki nadał Ślesinowi przywilej zezwalający na lokację miasta na prawie średzkim. Mieszczanie w jurysdykcji biskupów poznańskich pozostali do roku 1738. W wyniku rozbiorów nastąpiła sekularyzacja miasta, które rozwijało się głównie w tym okresie dzięki umiejętnościom handlowym ślesinian oraz dogodnemu położeniu na szlakach kupieckich. Po burzliwie przebiegającym na tych terenach Powstaniu Styczniowym, Ślesin w 1870 r. utracił prawa miejskie i został wcielony do ościennej gminy. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1921 r. ponownie do Ślesina powróciły prawa miejskie. Dziś Ślesin to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gmina w tej części Wielkopolski. 

Czytaj więcej

Charakterystyczną częścią  gminy jest linia jezior na szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski, który pozwala na żeglugę trasą liczącą 688 km. Inwestycje w infrastrukturę wodną stawiają Ślesin na pierwszym miejscu pod względem przygotowania warunków do wypoczynku i rekreacji, a tym samym rozwoju turystyki. To właśnie ta sfera zdefiniowana została jako jeden z priorytetów strategii rozwoju Gminy. Położone nad jeziorami hotele, ośrodki wypoczynkowo – rekreacyjne jak
i gospodarstwa agroturystyczne cieszą się zainteresowaniem przyjezdnych niezależnie od pory roku. Dzięki aktualnym planom przestrzennym, stworzonej infrastrukturze oraz bogatej ofercie kulturalno- rozrywkowej i sportowej, dobrze rozwija się budownictwo jednorodzinne, rozbudowują się osiedla, powstają nowe ulice.

Charakter Gminy ukształtowany został w oparciu o dobre warunki do uprawy rolnej, niezwykłe walory turystyczne oraz zasoby węgla brunatnego. Równocześnie rozwija się handel, działalność produkcyjna, budownictwo, oraz usługi rynkowe i socjalne. Gospodarka gminy jest zróżnicowana ma charakter rolniczo – turystyczno - przemysłowy i to wyróżnia Gminę Ślesin spośród pozostałych gmin powiatu konińskiego.

Gmina Ślesin to gmina dbająca o zrównoważony rozwój. Samorząd w swych działaniach skupia się na czterech priorytetowych obszarach: turystyce, przedsiębiorczości, rolnictwie oraz poprawie warunków życia jego mieszkańców.

Co roku w gminie odbywa się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez i wydarzeń o randze regionalnej
i ogólnopolskiej: patriotyczno - historycznych organizowanych w rocznicę różnych ważnych wydarzeń tej części Wielkopolski. Obozy archeologiczne. Wiele imprez kulturalnych w tym letnie koncerty związane z Dniami Ślesina, na których występują gwiazdy muzyki zajmujące czołowe miejsca na listach przebojów. Dni miasta organizowane zawsze w pierwszy weekend lipca  przyciągają corocznie kilkanaście tysięcy ludzi. Kolejnym wydarzeniem kulturalnym jest Festiwal piosenki artystycznej FOPA.  Dużą popularnością szczególnie wśród turystów cieszą się festiwale potraw regionalnych, oraz jarmarki ochweśnickie.

Odrębną sferę stanowią imprezy sportowe w tym Motorowodne Mistrzostwa Polski, Garmin Iron Triathlon. Regaty żeglarskie, spływy kajakowe. Turnieje sportów walki, turnieje siatkówki. Na terenie miasta znajdują się dobrze funkcjonujące dwa Orliki, kluby sportowe trenują na profesjonalnie utrzymanej murawie Stadionu Miejskiego. Okolice Ślesina upatrzyli sobie również miłośnicy wędkarstwa. Co roku organizowane są tu regionalne i ponadregionalne zawody wędkarskie.

Czytaj więcej

Wodniakom sprzyja także doskonała infrastruktura. Przystań Wodna w Ślesinie to nowoczesny obiekt połączony ścieżką rowerową z bulwarem ślesińskim oraz malowniczym parkiem, leżącym nad brzegiem Jeziora Ślesińskiego. Marina znajduje się 250 m. od centrum miasta na szlaku wodnym Bydgoszcz - Konin. W budynku przystani znajduje się  niewielka sala konferencyjna, bosmanat, pomieszczenia ratowników, prysznice i toalety. Przystań posiada warsztat, w którym można dokonać drobnych napraw sprzętu pływającego oraz duży hangar przeznaczony do zimowania jachtów. Na wyposażeniu obiektu znajduje się dźwig, betonowy slip jak również chata grillowa. W bezpośrednim sąsiedztwie mariny znajdują się m.in. hotele, pensjonaty, park linowy, paintball  oraz duża malownicza plaża wraz z placem zabaw i siłownią zewnętrzną.

W 2012 roku oddano do użytku bulwar ciągnący się wzdłuż jeziora na terenie miasta Ślesin. Do atrakcji bulwaru zalicza się plac zabaw dla najmłodszych, darmowa siłownia zewnętrzna oraz skatepark.

W Ślesinie jest także możliwość zorganizowania rejsu po jeziorach statkiem wycieczkowym. Najsławniejszą jednostką pływającą po tutejszych wodach jest z pewnością znany mieszkańcom od ponad pięćdziesięciu lat statek „Pawełek”, który  w sezonie wypływa na wycieczki właśnie z mariny.

Archiwum Kultury Ludowej

MIASTA I GMINY ŚLESIN

Tradycję i kulturę małej ojczyzny ślesinian dokumentuje utworzone w 2012 r. Elektroniczne Archiwum Kultury Ludowej Miasta i Gminy Ślesin. Zwieńczeniem długotrwałych działań, które doprowadziły do zbioru starych fotografii, dokumentów, relacji świadków minionej epoki, było złożenie wniosku o grant do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez lokalną Grupę Działania „Dwa Mosty”. Projekt pn.: „Archiwizacja Kultury Ludowej na terenie Miasta i Gminy Ślesin” uzyskał pozytywną opinię ministerstwa, dzięki czemu możliwe stało się udostępnienie zbiorów archiwum w elektronicznej formie wszystkim zainteresowanym, w tym przede wszystkim mieszkańcom Ślesina oraz badaczom kultury. Od samego początku istnienia cieszy się ogromnym zainteresowaniem, które skutkuje ciągłym powiększaniem się zbiorów. W ten sposób projekt, który miał uchronić od zapomnienia przemijające cechy lokalnej kultury, sam staje się jej częścią i znakiem regionalnej tożsamości.

7 STRON ARCHIWUM, ŚWIADECTWO MINIONEJ EPOKI

Całość zdigitalizowanej dokumentacji podzielona jest na siedem działów. Najobszerniejszy zawiera ponad sto fotografii z lat 1890-1960, ilustrujących obrzędowość
i codzienne życie. Na zdjęciach uwiecznione zostały uroczystości rodzinne, rok obrzędowy, praca i wypoczynek dawnych mieszkańców miasteczka i jego okolic. Przedstawione zostały losy ślesinian w okresie II wojny światowej, gdy byli zsyłani na przymusowe roboty do Rzeszy i przesiedlani do generalnego Gubernatorstwa. W zasobach archiwum znajdują się również fotografie wykonane w 2012 roku, które są świadectwem zmian zachodzących współcześnie, dokumentujące rozwój miasta. Ważną częścią zasobów są wspomnienia starszych mieszkańców (w większości już nieżyjących), pamiętających przemijająca kulturę ludową i folklor regionu, spisane lub nagrane i udostępnione w formie plików dźwiękowych. Można przeczytać bądź usłyszeć o ślesińskich Żydach, tradycjach i zwyczajach świątecznych oraz tych związanych z handlem gęsiami.

Elektroniczne archiwum jest świadectwem tożsamości dawnych i obecnych mieszkańców podkonińskiego miasteczka i jego okolic. Przypomina o dziedzictwie tego miejsca, związanym m.in. z obecnością ludności pochodzenia żydowskiego czy niemieckiego, przenikaniem się tych kultur. Miało to duży wpływ na wypracowanie własnego sposobu porozumiewania się mieszkańców zwanego żargonem ochweśnickim. Materiały zebrane w archiwum nie są anonimowe, na każdej fotografii osoby są rozpoznawane, tak samo jak miejsca, czas i okoliczności jej wykonania. Przyszłość przyniesie wiele jeszcze ciekawych sytuacji, których upamiętnienie znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych zbiorach.

Zapraszamy do zaznajomienia się z materiałami archiwum.

Relacje filmowe

play_circle_filled

UROCZYSTE PODPISANIE UMOWY O DOFINANSOWANIE PROJEKTU

play_circle_filled

Dni Ślesina 2018

play_circle_filled

Garmin Iron Triathlon w Ślesinie

play_circle_filled

GMINA ŚLESIN - rok pod znakiem inwestycji

play_circle_filled

Film Promocyjnym UMiG w Ślesinie

play_circle_filled

Urząd w Ślesinie oficjalnie otwarty

play_circle_filled

Burmistrz i ministrant podczas otwarcia urzędu

play_circle_filled

Kolędowanie w Ślesinie

play_circle_filled

Wielka przeprowadzka.

play_circle_filled

Powitanie Mikołaja

play_circle_filled

Ślesin Jarmark Ochweśnicki 2017

play_circle_filled

Korowód dożynkowy w Ostrowążu

play_circle_filled

Garmin Iron Triathlon Ślesin 2017

play_circle_filled

Ślesin Festiwal Smaków 2017

play_circle_filled

Ślesin Festiwal Piwa 2017

Zobacz więcej filmów

clear

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij

Urząd Miasta i Gminy w Ślesinie

ul. Kleczewska 15
62-561 Ślesin